Wehrmacht History 1935 to 1945

Menu

Sponsored Links

My Other Sites

Sponsored Links

Iltis

Torpedo Boat




Sorry no image available

Service Data

In Service: 1 October 1928 to 13 May 1942

Production Data

Ordered:
Builder: Marinewerft
Construction No: 110
Laid down: 8 March 1927
Launched: 12 October 1927
Commissioned: 1 October 1928

Technical Data

Type: Torpedo boat
Class: Predator

Displacement: 933 tons standard. 1,320 tons full load
Length: 92.6 m
Beam: 8.6 m
Draft: 3.52 m
Propulsion: 2 × shaft geared steam turbines, 3 × boilers producing up to 25,500 shp
Propellers: 2
Speed: 35.2 knots
Range: 3,900 nautical miles at 17 knots
Crew: 129 men and officers
Armament:
3 × 10.5 cm L/45 Tbts C/32
carried 300 rounds
4 × 3.7 cm L/83 SK C/30
carried 8000 rounds
2 × 2 cm Flak L/65 C/39 before 1941
4 × 2 cm Flak L/65 C/39 after 1941
carried 8000 rounds
6 × 50 cm torpedo tubes before 1931
6 × 53.3 cm torpedo tubes after 1931
30 mines
Armour
Aircraft:
Electronics:
Operators: Kriegsmarine
Variants:

Other: Torpedo boats
Articles:

History



Career

1 October 1928
The torpedo boat Iltis is commissioned.

23 to 24 January 1941
The torpedo boat Iltis escorts the minelayers, Roland, Kaiser and Corba, while they carry out mine laying operations against the British South East Coast. Along with Seeadler, and the destroyer Richard Beitzen.

13 May 1942
The torpedo boat Iltis is sunk while escorting auxiliary cruiser Stier by British MTBs. 115 crew lost. Position 50° 46N 01° 34E.

Commanders

Ulrich Brocksien
Takes command on October 1928
Ends command on September 1929

Rudolf Peters
Takes command on September 1929
Ends command on September 1931


Hans Michahelles
Takes command on 29 September 1931
Ends command on 6 February 1932

Hans-Joachim Gloeckner
Takes command on October 1932
Ends command on September 1933

Paul Friedrich Düwel
Takes command on September 1933
Ends command on September 1935

Arthur Wenniger
Takes command on October 1935
Ends command on July 1937

Victor Schütze
Takes command on January 1938
Ends command on February 1938

Heinz Schuur
Takes command on February 1938
Ends command on October 1940

Walter Jacobsen
Takes command on October 1940
Ends command on May 1942

Gallery


Leave a Comment

Name:


Email:


Comments:

CAPTCHA Image Audio Version Refresh

Sources

German Warships, 1815-1945: Major Surface Vessels.
ISBN-10: 0851775330

German Warships, 1815-1945: U-boats and Mine Warfare Vessels.
ISBN-10: 155750301X

German warships of the Second World War.
ISBN-10: 0668040378

For a complete list of sources
News
WWII News articles from around the world
WWII News

Sponsored Links

WWII Timeline
World War Two Timeline, detailing every event, day by day from 1935 through to 1945.
WWII Timeline

Support This Site
There are many ways to help support this site if you would like more information
Click Here

Join Our Newsletter
To receive the latest news on Book Reviews, Movies and site updates join my free Newsletter

Sponsored Links

Sponsored Links

Bookmark & Share
Please bookmark this site and tell your friends!
Bookmark and Share

This website is NOT meant to promote Nazism, the politics of Adolf Hitler, or any other political ideology. It deals with the subject of German military during a particular period of history nothing else.

©Wehrmacht History

Reliable Web Hosting