Wehrmacht History 1935 to 1945

Menu

Sponsored Links

My Other Sites

Sponsored Links

3. Räumbootsflottille

R-boat flotilla




Sorry No Image Available

History

The 3. Räumbootsflottille was formed in 1939 and was initially commanded by Hugo Heydel, this flotilla was made up of the following 1937-43 Type R-boats and was deployed for minesweeping and security duties.

The 3. Räumbootsflottille was virtually destroyed on the 30 August 1944 after the ships crews scuttled and blew up their ships however the flotilla was reformed on 1 March 1945. Under the command of Helmut Klassmann.

After the war ended 3. Räumbootsflottille was deployed for minesweeping by the The German Mine Sweeping Administration (GMSA) in the Baltic sea.

Superior formations



Subordinate formations

R33
R34 also served in 12. Räumbootsflottille
R35
R36
R37
R38 also served in 12. Räumbootsflottille
R39 also served in 11. Räumbootsflottille
R40 also served in 12. Räumbootsflottille
R163
R164
R165
R166
R196
R197
R203
R204
R205
R206
R207
R208
R209
R216
R248

R270
R288
R289
R418
R420
R421
R422
R423

von der Groeben
Gazelle

Career

1939
The 3. Räumbootsflottille was formed.

1939
The 3. Räumbootsflottille was deployed for minesweeping and security duties around Danzig Bay.

1940
The 3. Räumbootsflottille was deployed for minesweeping and security duties in the North sea.

1941
The 3. Räumbootsflottille was dismantled and transported overland to Regensburg and later moved to Danube.

1941
The 3. Räumbootsflottille was deployed for minesweeping and security duties in the Black sea.

30 August 1944
The 3. Räumbootsflottille destroyed their own boats by scuttling and blowing them up at Varna due to the Russian advances.

1 March 1945
The 3. Räumbootsflottille was reformed.

1945
The 3. Räumbootsflottille was deployed for minesweeping and security duties in the Baltic sea.

1945
The 3. Räumbootsflottille was deployed for minesweeping by the The German Mine Sweeping Administration (GMSA) in the Baltic sea.

Commanders

Sorry No Image Available Hugo Heydel
Takes command on May 1939
Ends command on April 1940


Sorry No Image AvailableHagen Küster
Takes command on April 1940
Ends command on April 1940


Sorry No Image AvailableHugo Heydel
Takes command on April 1940
Ends command on November 1940


Sorry No Image AvailableKurt Birr
Takes command on November 1940
Ends command on 27 November 1940


Sorry No Image AvailablePeter Reischauer
Takes command on January 1941
Ends command on August 1941


Sorry No Image AvailableRichard Rossow
Takes command on August 1941
Ends command on October 1941


Sorry No Image AvailableKurt Halledt-Holzapfel
Takes command on October 1941
Ends command on November 1941


Sorry No Image AvailableArnulf Hölzerkopf
Takes command on November 1941
Ends command on April 1943


Sorry No Image AvailableHelmut Klassmann
Takes command on April 1943
Ends command on August 1944


Sorry No Image AvailableHelmut Klassmann
Takes command on 1 March 1945
Ends command on January 1946


Other: Räumbootsflottillen
Articles:

Gallery


Leave a Comment

Name:


Email:


Comments:

CAPTCHA Image Audio Version Refresh

Sources

For a complete list of sources
News
WWII News articles from around the world
WWII News

Sponsored Links

WWII Timeline
World War Two Timeline, detailing every event, day by day from 1935 through to 1945.
WWII Timeline

Support This Site
There are many ways to help support this site if you would like more information
Click Here

Join Our Newsletter
To receive the latest news on Book Reviews, Movies and site updates join my free Newsletter

Sponsored Links

Sponsored Links

Bookmark & Share
Please bookmark this site and tell your friends!
Bookmark and Share

This website is NOT meant to promote Nazism, the politics of Adolf Hitler, or any other political ideology. It deals with the subject of German military during a particular period of history nothing else.

©Wehrmacht History

Reliable Web Hosting